drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Urząd Miejski w Wolinie

USC-XXI

UZNANIE  WYROKU  ROZWODOWEGO

ORZECZONEGO  PO  1 MAJA 2004R.

W  PAŃSTWACH  NALEŻĄCYCH  DO  UNII  EUROPEJSKIEJ

Podstawa prawna: rozporządzenie Rady (WE) Nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. o jurysdykcji oraz uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.

I. WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. Wniosek o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego
  2. Załączniki:      1) oryginał zagranicznego orzeczenia o rozwodzie wraz z klauzulą prawomocności wydane przez sąd wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski w/w  orzeczenia dokonanego przez polskiego konsula lub na terenie Polski przez tłumacza przysięgłego,

2) oryginał świadectwa do art. 39 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. o jurysdykcji oraz uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego UE (w większości przypadków  jest to sąd, orzekający rozwód) oraz tłumaczenie na język polski w/w  świadectwa dokonanego przez polskiego konsula lub na terenie Polski przez tłumacza przysięgłego.

3.  W przypadku gdy orzeczenie było wydane w postępowaniu zaocznym strona, która stara się uzyskać uznanie orzeczenia o rozwodzie i stwierdzenie jego wykonalności w kraju zobowiązana jest ponadto do przedstawienia:

a) oryginału lub wierzytelnego odpisu dokumentu, z którego wynika, że dokument wszczynający postępowanie lub dokument równorzędny został doręczony stronie, która nie wdała się w spór wraz z tłumaczeniem dokonanym przez polskiego konsula lub na terenie Polski przez tłumacza przysięgłego,

b) dokumentu, z którego wynika, że strona przeciwna jednoznacznie zgadza się z orzeczeniem wraz z tłumaczeniem dokonanym przez polskiego konsula lub na terenie Polski przez tłumacza przysięgłego.

II. OPŁATY:
Opłata skarbowa:   

za inne czynności Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – 11,00 zł,                              

za pełnomocnictwo – 17,00 zł.

III. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Niezwłocznie, zgodnie z KPA.

IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Urząd Stanu Cywilnego (USC).

V. TRYB ODWOŁAWCZY:

Nie przysługuje

VI. UWAGI:

  1. Wniosek o uznanie orzeczenia o rozwodzie składa się w miejscu sporządzenia aktu małżeństwa osobiście lub za pośrednictwem osoby zamieszkałej w Polsce (w tym przypadku, osoba działająca z pełnomocnictwa winna przedłożyć pełnomocnictwo, wówczas za pełnomocnictwo będzie pobrana opłata skarbowa w wysokości 17 zł). 
  2. Pełnomocnikiem zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 1575 z późn. zm.) może być adwokat lub radca prawny, jak również osoby z pierwszej linii pokrewieństwa (rodzice, rodzeństwo lub zstępni np. pełnoletnie dzieci oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia).

            Sprawy załatwia się w pokoju 101, tel. 512-339-163